A kapcsolati tőke életünk valamennyi szakaszában komoly értéket képvisel. Érdemes tehát tudatosan építeni és folyamatosan ápolni kapcsolati hálónkat. Fontos azt szem előtt tartanunk, hogy csak azok a kapcsolatot lesznek gyümölcsözőek, amelyek mindkét fél számára előnyösek. Vagyis nekünk is adnunk kell, hogy kaphassunk. A pénztőkétől a kapcsolati tőke annyiban különbözik, hogy nem a mennyisége, hanem a minősége számít.
Kapcsolatot szinte bárhol építhetünk, azonban ajánlott tudatosan tenni. Online térben is találunk számtalan szakmai csoportot, ahol bekapcsolódhatunk egy-egy beszélgetésbe, amennyiben a személyes kapcsolat építésben még gyakorlatlanok vagyunk. Azonban a kapcsolat építés igazi terepe a személyes jelenlét. Erre szakmai előadásokon, workshopokon, konferenciákon nyílik lehetőség.
Amennyiben megtaláljuk a lehetőséget a személyes találkozásra, praktikus élni is vele. Legyünk nyitottak és kezdeményezőek. Barátságos mosoly, megfelelő testtartás magabiztosságot feltételez. Névjegy kártya csere, egy ígéret telefonhívásra, valamilyen segítségre. De ezt az ígéretet be is kell tartani.
A kapcsolat építésnek is van rendszere. Először meg kell szerezni, majd meg kell tudni tartani és néha egy kapcsolatot le is kell tudni zárni.
Kapcsolataink osztályozása:
- látásbeli,
- beszélő viszony,
- egy ügyes kapcsolat,
- közös csapatba tartozás,
- bizalmi kapcsolat
Kevés kapcsolatból lesz igazán értékes. Az sem biztos, hogy feltétlen új kapcsolatra van szükséged. Lehet, hogy már ismered is azt az embert, aki megváltoztatja majd az életedet. Kommunikálj, mond el az ötleteidet, mert a kapcsolati háló nem egy adatbázis, nem egy telefonkönyv.
- Mi a kapcsolat?
- Mely kapcsolatok fontosak?
- Milyen kapcsolatokat érdemes élőtérbe helyezni?
- Melyiktől mit várhatunk?