Az önismeret önmagunk megértésére irányul. Azt jelenti, hogy a személynek teljesíthető képe van önmagáról, lehetőségeiről, személyiségéről, viselkedéséről, hatteréről, helyesen ítéli meg a kapcsolatait, azok hatásait.
Az önismeret életünk során folyamatosan változik, ahogy egyre többet tudunk önmagunkról, egyre több emberrel kerülünk kapcsolatba.
Valóságos önismerettel rendelkező ember sikeresebben oldja meg a problémáit, jobban kezeli konfliktusait, kapcsolatait, kudarcokat könnyebben dolgozza fel és áll újra talpra. Könnyebben talál új célt. Az önismeret az alapja a körülöttünk levő emberek megismerésének is. Segíti az önmegvalósításunkat is.
Önismeretünket a saját tapasztalataink és a környezet visszajelzése támogatja. Tehát ez egy fejlődő és fejleszthető képesség. Az fejlődés eredménye egy egységes énfogalom és a helyes önértékelés.
Fejleszthető egyénileg, csoportosan. Az eredmény eléréséhez szükséges önmagunk elfogadása, cselekedeteinkért való felelősségvállalás, őszinteség, empátia.
Az önismeret különböző szinteken valósulhat meg:
- az adottságokról és a képességekről való tudás szintje. Ez a szerzett képességeinket jelenti. Felszínes szint.
- A ránk korábban ható élmények. Ez a viselkedés és a szándékok összhangja is. Cselekedeteink mennyire felelnek meg a vágyainknak. Történeti szint.
- Hogyan tudunk megfeleli a velünk szemben támasztott elvárásoknak. Milyennek látnak mások. Társas szint.
Az önismeret az egyik leggyakoribb téma a coachingban. Bár valamennyi csoaching helyzet feltételez bizonyos önismeretet, de lehetőséget is ad az önismereti munkára.
A helyesen elvégzett önismereti munka módot a helyes önértékelésre és a megfelelő önbizalomra.
Az önbizalom velünk születik. A kicsi gyerekek kétségek nélkül, nyitottan élnek. Azután környezetünk gátakat, korlátokat szab nekik. Ilyenek a minket körülvevő világ, család, iskola, kulturális hatások. Ezek hatással vannak felnőttkori önbizalmunk kialakulására. Felnőtt korra egyre több ember küzd önértékelési gondokkal.
Az önbizalom céljaink elérésének a hite. A lehetőségeink korlátja a képzeletünk. Bármi lehetsz, amit el tudsz képzelni. Mindez azon múlik, hogy milyen jövőt képzelünk el magunknak.
- Ki vagyok én?
- Mi az amit akarok?
- Mi lennék, ha nem az lennék, aki vagyok?
- Melyek a legfontosabb értékek az életemben?
- Mire vagyok képes?